-
De bovenplaats die de vlammen naar de pijp tegenhoudt is ineens naar beneden gekomen.
Reageer op deze vraag Misbruik melden
Heeft iemand dit eerder gehad of weet hoe dit kan? Gesteld op 6-12-2025 om 17:13-
AI antwoord: Beste klant,
Waardeer dit antwoord Misbruik melden
Het probleem dat u beschrijft, waarbij de bovenplaat die de vlammen naar de pijp tegenhoudt (ook wel rookkeerplaat of vlamkeerplaat genoemd) is losgeraakt en naar beneden is gekomen, is een situatie die kan voorkomen bij houtkachels.
**Mogelijke oorzaken:**
* **Losgeraakte beugels of ophanging:** De rookkeerplaat wordt meestal op zijn plaats gehouden door metalen beugels of haken. Door temperatuurverschillen, trillingen of slijtage kunnen deze beugels na verloop van tijd losraken of beschadigd raken.
* **Slijtage of vervorming van de plaat zelf:** Hoewel minder vaak, kan de rookkeerplaat zelf door jarenlang intensief gebruik en blootstelling aan hoge temperaturen vervormen of slijten, waardoor deze niet meer goed in de ophanging past en naar beneden valt.
* **Ophoping van roet en creosoot:** Een extreme ophoping van roet en creosoot kan in sommige gevallen druk uitoefenen op de plaat of de ophanging, waardoor deze loskomt. Dit is echter een minder waarschijnlijke directe oorzaak.
**Wat te doen:**
Het is belangrijk om dit probleem zo snel mogelijk aan te pakken. Een correct geplaatste rookkeerplaat is essentieel voor een efficiënte verbranding en een veilige rookgasafvoer.
1. **Stop met stoken:** Zorg ervoor dat de kachel volledig is afgekoeld voordat u verdere actie onderneemt.
2. **Inspecteer de ophanging:** Open de kachel en inspecteer zorgvuldig de manier waarop de rookkeerplaat normaal gesproken bevestigd zou moeten zijn. Kijk of u losse beugels, verbogen haken of andere beschadigingen kunt vinden.
3. **Herplaatsen:** Afhankelijk van het type kachel en de aard van de ophanging, is het soms mogelijk de plaat zelf weer op de juiste plaats terug te hangen. Let hierbij goed op hoe de plaat er eerder in zat en hoe de beugels werken.
4. **Professionele hulp:** Als de ophanging beschadigd is, als u de plaat niet veilig kunt terugplaatsen, of als u twijfelt over de oorzaak, raden wij u aan contact op te nemen met een gekwalificeerde kachelmonteur. Deze kan de situatie veilig beoordelen en de nodige reparaties uitvoeren. Het is mogelijk dat er nieuwe beugels of een nieuwe rookkeerplaat nodig is.
Het is raadzaam om jaarlijks een controle van uw kachel te laten uitvoeren om dergelijke problemen te voorkomen en de levensduur van uw apparaat te verlengen. Geantwoord op 6-12-2025 om 17:13
-
-
Gisteravond voor het eerst sinds afgelopen winter de mata weer (met droog hout) aangestoken. Toch kwam alle rook de kamer in. Vraag: als schuif nr 1 verticaal staat dan staat de afvoer open , toch? Gesteld op 6-10-2022 om 11:14
Reageer op deze vraag Misbruik melden
